Yahya Efendi Balıkçıların Piri


Bugün İstanbul boğazında  seyahat edenler bilirler ki; Dolmabahçe ve Çırağan sarayları’nı geçtikten sonraki  sırtta yeşillikler arasında bir tekke bulunur bu tekke Yahya Efendi’ ye aittir.
Bahsettiğimiz Yahya  Efendi birinci Süleyman yani Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşidir.

Her ikisi de Trabzon’ da  doğmuş ve birlikte büyümüşlerdir. Aynı hocalardan ders alıp aynı meslekte ilerlemişlerdir ikisi de kuyumculuk zanaatını öğrenmişlerdir.
Kader her ikisini de İstanbul’a sürüklemiş, biri yeryüzünün sultanı olurken; diğeri de gönüller sultanı olmuştur...

Sultan Süleyman aynı yaşta olmalarına rağmen Yahya Efendi’ ye hocam demektedir. Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman,  Yahya Efendi’ den bir rica da bulunmuş ‘’ Bir ihsan buyursanız da hızır Aleyhisselam’ı biz de görsek’’diye. Yahya efendi sadece tebessüm etmiş . Bir gün apar topar süt kardeşini Beşiktaş iskelesine çağırmış. Ve gelmiş görmüş ki Yahya Edendi küçük bir kayıkta yabancı bir kişiyle oturuyor. Yahya Efendi Sultan Süleyman’ı kayığa davet etmiş. Tam kıyıdan hareket edecekleri sırada Sultan Süleyman’ın parmağındaki elmas taşlı yüzüğü yabancı zat işaret ederek istemiş Sultan da çıkarıp bu zatın avuçlarına yüzüğü bırakmış. Yüzüğü aldığı gibi fırlatıp boğazın sularına atmış zat. Şaşırıp kalmış sultan bu acayip tavra, birazda bozulmuş ama bakmış ki yahya efendi bir şey demiyor o da edeben sesini çıkarmamış. Küreklere asılmışlar ve yolculuğa devam etmişler taa ki Kuruçeşme’ ye gelene kadar.. Kuruçeşme’ den  kıyıya yaklaşmışlar.Önce Yanya Edendi inmiş kayıktan . Sonra Kanuni Sultan Süleyman ineceği zaman; yanındaki zat elini suya daldırıp Beşiktaş’ tan fırlattığı yüzüğü Kuruçeşme’den çıkarmış. Sultan Süleyman çok şaşırmış, ‘’Bu halin hikmeti ne ola hocam? ‘’demiş. Yahya  Efendi Sandalı göstermiş Sultan bir de ne görsün daha doğrusu ne görmesin..  Az önceki zat şu anda yok sırra kadem basmış.. Ve Yahya Efendi yolculuk boyunca ilk defa konuşarak ‘’hızır aleyhisselam bizimle yolculuk etti neden konuşmadın?’’demiş..

..Heyyamola pirim..
İstanbul boğazının manevi sahiplerinden biri olan Yahya Efendi dönemin balıkçılarının da piriydi ...  Balığa çıkmadan önce balıkçılar tekneleriyle bu tekkenin önüne gelirlermiş . Yahya Efendi de tekkenin ucuna gelir onlara hayır dua edermiş. Balıkçılar da hep bir ağızdan ‘Amin’ derlermiş. Yahya Efendi de ‘’ Eyyam ola’’ yani ‘’ Uğurlar ola ‘’ der yollarmış balıkçıları. Bu gelenek Yahya Efendi’ nin vefatından sonra da devam etmiş . Balıkçılar gelip fatiha okuyup ‘’eyyam ola’’ diyip öyle balığa çıkmışlar. Ve bu söz döne dolaşa günümüze ‘ Heyyamola!’ şeklinde gelmiştir.


yahya efendinin duası yahya efendi yahya efendi kerametleri yahya efendi sözleri yahya efendi kimdir beşiktaşlı yahya efendi duası yahya efendi türbesi fazileti yahya efendi türbesi nerede

yahya-efendi-kimdir.jpg
Sosyal Medyada Paylaş!!!
Hata Bildirimi Yap:

Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar

Ziyaretçi Oy Ortalaması

NaN / 5

Oy Dağılımı

5
NaN% Complete (danger)
0
4
NaN% Complete (danger)
0
3
NaN% Complete (danger)
0
2
NaN% Complete (danger)
0
1
NaN% Complete (danger)
0

En Çok Tıklananlar

 • \d/BalikTarifleri/palamut-tava-tarifi-20141015.JPG Palamut tava tarifi
  Palamut tava nasıl yapılır, lezzete lezzet nasıl katılır!...     
 • tavuk-eti-ile-balik-avi-20140802.jpg Tavuk eti ile balık avı
  Tavuk eti ile balık avlanır mı diye düşünüyorsanız işte cevabı...
 • sazanavi-20140208.jpg Sazan avı nasıl yapılır?
  Sazan avı teknikleri & sazan için boili topu kullanımı ve haz...
 • \d/BalikTarifleri/levrek-pisirme-tarifi-20150321 Levrek tava tarifi
  Tavada levrek nasıl kızartılır, evde levrek nasıl yapılır diye...
 • kiyi-balikciligi.JPG Kıyıdan olta ile balık avlamak
  Kıyıdan balık avı nasıl yapılır, kıyı avı için hangi balık ma...
 • yayin-baligi-yemi-20140814 Yayın balığı yemi nasıl yapılır ?
  Solucan, tavuk ciğeri ve pamuk ile yapılan çok ilginç yayın ye...
 • levrek-nasil-yakalanir.jpg Levrek avı nasıl yapılır?
  Levrek hangi havada / hangi rapala ile nasıl yakalanır...       
 • yayin-baligi-avi-20140804.PNG Yayın Balığı Avı
  Nehirde şamandıralı olta ile yayın balığı nasıl yakalanır?...