Tavuk eti ile balık avı


Balık tutmak için çok çeşitli yemler kullanılmakta. Başlıca balık avında kullanılan yemlere değinmek gerekirse karides, kalamar, boru kurdu, kaya kurdu, sardalya, sübye ve midye gibi genel olarak tercih edilenleri sıralayabilriz. Balık avında kullanılan bu yemlerein balıkçılar için başlıca sıkıntısı ise ağır kukuları, uzun süreli saklama şansının pek olmaması ve çabuk bozulmaları olarak başlayabiliriz.
ilk örnek olarak karidesi vermek istiyorum teknede yada kıyıda olsun tuzlu su avlarında vazgeçilmez bir yemdir. Fakat balıkçıdan aldığınız andan itibaren ağır kokusunu hissetmeye başlayacaksınız. Arabanızda, evde ve buzdolabında kolay kolay geçmeyen bir koku bırakacaktır. Ve zaten genelde  balığa zaman ayırmanıza tavırlı olan eşler veya anneler bu kokuda üzerine eklenince çileden çıkarak sizleri yaptıkları tavrı arttırark bu yemleri atıyorum yeter artık bu nedir gibi serzenişleri çoğaltacaklardır. Ve karidesin bir diğer sıkıntısıda kabuklarını temizlemek birde eğer dondurucudan çıkartıp balığa gitmişsek ve buzu çözülmediyse elinize batan dikenleri ile buzu çözmeye çalışıp bir kaç parça karides çıkarmaya uğraşacaksınız. Boru kurtlarınında kısa süreli kullanımı olması ve istediğimiz anda evde hazır boru kurdu bulunduramamak gibi sıkıntılar oluşturur.

Evet şimdi gelelim tavuk eti ile balık avlanabilirmi, tavuk eti ile hangi balıklar yakalanabilir, ve tavuk etini nasıl hazırlamlıyız ?

Tavuk eti ile balık avlandığını duyduğumda henüz ilk okul dönemindeydim ve çok şaşırmıştım. O güne kadar sadece karides, sardalya gibi yemlik balıklar  veya ekmek ve hamur ile balık tutulabileceğini düşünüyordum. Tavuk fikri beni çok şaşırtmıştı. İlk fırsatta denemek için heyecanla bekliyordum. Tabi ilk okul yaşlarında balığa gidebilmek için yaz tatilinin gelmesini beklemem gerekiyordu çünki ancak babamla birlikte balığa gidebiliyordum :).  Ve ilk denemede gerçektende balıkların tavuk etine çok iyi vurdukarını karides kadar olmasada performansının gayet iyi olduğunu gördüm. Fiyat ve saklama koşulları göze alındığında çok iyi bir yem olduğunu söyleyebilirim.

Balık avı için tavut eti nasıl hazırlanır?

Güzel bir av yapmak istiyorsak tavuk etini nasıl ve tavuğun neresinden hazırlamalıyız?  Balık yakalalamk için  derisi hariç tavuğun her yerinden faydalanabilirz. Deri çok sert olduğundan kullanmanızı tavsiye etmiyorum ve balıklarda çok sevmiyorlar. Balıklar yağlı eti daha çok severler bu yüzdende yemlik balıklar genelde yağlı balıklardan seçilir sardalya gibi. Bunun için benim tavsiyem tavuğun butlarını kullanmanız. Göğüs bölümüde iş görüyor fakat yağsız olduğundan but eti daha başarılı balık konusunda.
Benim tavsiyem tavuk alırken kemiksiz gögüs yada kemiksiz but alarak işe başlamanız. Tüm tavuktan etleri çıkarmak sizi uğraştıracaktır. 
Aldığınız tavuk etini  ilk olarak  yapacağınız ava göre planlayarak 
hazırlamanız. Kıyıdan avlanacaksanız eti 1/2  cm genişliğinde fileto şeklinde güzelce eti parçalamanız. ardından ortaya çıkan ince uzun filetoları küp 
küp yaklaşık bir tavla zarı boyunda eti çok parçalamadan doğruyoruz. Kuşbaşı doğranmış tavuk etinin minyatür hali olarak düşünebilirsiniz. 

Gelelim önemli bir noktaya. Tavuk eti gayet yumuşaktır. İğneğe tağtığınızda ilk vuruşta hemen oltadan düşecektir. Bizde bunu önlemek için tuzlama işlemi yapıcaz. Doğramış olduğunuz tuvuğu yaklaşık olrak 250 gr ete  silme şekilde bir yemek kaşığı tuz yeterli olacaktır. Tuzladıktan sonra etleri iyice karıştırıp her parçanın tuz ile temas ettiğinden emin olun. Ardından saklaycağız kabı alın ve içerisine  bir kaç kat kağıt havlu veya kağıt yerleştirin. Tuzlanan tavuk eti tuzun etkisi ile  bir miktar suyunu bırakacaktır ve ve çıkan bu suyu çekmesi için bunu yapmanız gerekir. İçerise kağıt havlu serdiğimiz saklama kabına tavuklarımızı yerleştiriyoruz ve işlem tamamlanıyor. 
Buzlukta sakladağımız  tavuk etini çok uzun sere kullanabilirsiniz. Hiç bir kötü kokuda olmayacaktır. Mesala sabah uyandınız  sahile balığa gittiniz ama deniz çok kötü ve atış bile yapamdan geri dönmek zorunda kaldınız. Tavuğumuzuz tuzladığımızda böyle kısa sürede dışarda bile kalsa bozulmayacak, kokmayacak ve tekrar buzluğa yerleştirip bir sonraki avınızda kullanabileceksiniz. Tavuk eti ile hangi balıklar yakalanabilir?

Yemi hazırladık peki bu yeme hangi balıklar gelir ne tür balıklar yakalayabilirim? Tavuk eti renk ve yapı olarak karidese çok benzediğinden neredeyse karise düzeş balılkların tamamı tavuk eti ilede yakalanabilir. Çipura, karagöz, mercan, izmarit, halk arasında kaya balığı olarak bilinen tüm orfoz  türleri, çarpan, trakonya, gümüş ve daha sayamadığım dip balıklarının çoğu tavuk etine gelmektedir. Belirtmiş olduğum tüm balıkları bire bir tavuk eti ile yakaladığı söyleye bilirim size. Tuzla iyice sertleşen tavuk eti ile kıyıdan  gayet güzel avlar yapabilirisniz. Oltanızı hızlıca atmanızda yada kayalar veya yosunlar arasından geçen yem  iğneğe iyi oturduğundan hemen düşmeyecek sizde boşuna zaman kaybına uğramayacaksınız.

Tatlı suda peki iş yaparmı diye düşünüyorsanız tabiyki üşenmeyip onuda denedim. Benim denemelerimde  yılan balığı, yayın, karabalık ve yerel tatlı su balıklarının bir kısmının tavuk etine geldiğini gördüm. Özellikle yılan balığı ve kara balık avlarındada gayet iş görüyor.

tavuk göğsü balık tutma tavuk göğsü balık yemi tavuk göğsü ile balık yemi hazırlama tavuk göğsü ile balık avı tavuk ile balık avı tavuk eti ile hangi balık avlanır tavuk eti ile balık tutmak tavuk eti gibi balık tavuk eti balık yemi tavuk eti ile balık avı tavuk eti ile balık avlama tavuk eti balık yemi olur mu

tavuk-eti-ile-balik-avi-20140802.jpg
Sosyal Medyada Paylaş!!!
Hata Bildirimi Yap:

Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar

Ziyaretçi Oy Ortalaması

1,43 / 5

Oy Dağılımı

5
29% Complete (danger)
2
4
0% Complete (danger)
0
3
0% Complete (danger)
0
2
0% Complete (danger)
0
1
0% Complete (danger)
0

2.08.2014 14:14:01
----
Ben uzun zamandır kıyı avlarında karides ile birlikte tavukta kullanıyorum. Gayette başarılı bir yem hemde ucuz. Tavsiye ederim denemeyenlere.

3.08.2014 04:25:22
----
Ben denedim. Bence çok mantıklı hem ucuz hem kullanışlı herkese tavsiye ederim. Özellikle yazılanları uygulayınca daha bir kullanışlı oluyor.

1.01.2015 23:49:47
----
Çok güzel bir yazı. Öncelikle teşekkür ederim. Tavuk eti ve tavuk ciğeri ile tatlı suda oldukça başarılı avlar yaptım. Sormak istediğim şey: Bu yemleri küp şeklinde değil de kurt ya da solucan şeklinde kesip, bir kısmını da iğneden sarkıtsak balığı daha çok cezbeder mi sizce? daha önce denediniz mi?

19.02.2015 11:11:27
----
gecen kurban bayramın da fatsa da 10 klg cinekop lüfer tuttum süper vuruyor

30.05.2016 01:47:29
----
Selam arkadaşlar Ben adanadan istanbula geleli birkaç ay oluyor, Mertcan kardeş, evet sorduğun soruyu aynen uygulayabilirsin fakat sonda kalan kısmını iğnenin ucundan fazla çıkarma. Tatlı suda tavuk eti ve cığeri ile yılan balığı, gelebicin, ve orijin adı yayın balığı ile bilinen,Anadolu halkı arasında sekiz b8yık diye bilinen bu balıkları başarı ile avlamak mümkün Tabikii canlı yem diye sorarsanız? Başta solucan,kurbağa, keseğen diğer adı ile dana burnu asıl bunlar 1 numara'dır. Ayrı

7.08.2019 15:14:09
----
Size teşekkür ediyorum

18.09.2021 10:47:52
----
Yıllardır Tavuk eti ile avlanıyorum, çok başarılı. Önceleri tuzluyordum. Tuz yerine Toz Şeker kullanıyorum. Tuz Tavuk etinin liflerini ayırıyor, dağılmasına neden oluyor. Şeker Mükemmel yapıyor. Jelibon kıvamında oluyor.En Çok Tıklananlar

 • denizlerde_hava-durumu.PNG Denizlerimizde 3 günlük güncel rüzgar durumu
  Balıkçılar ve denize açılmak için plan yapanlar için denizleri...
 • tavuk-eti-ile-balik-avi-20140802.jpg Tavuk eti ile balık avı
  Tavuk eti ile balık avlanır mı diye düşünüyorsanız işte cevabı...
 • \d/BalikTarifleri/palamut-tava-tarifi-20141015.JPG Palamut Tava Tarifi
  Palamut tava nasıl yapılır, lezzete lezzet nasıl katılır!...     
 • sazanavi-20140208.jpg Sazan avı nasıl yapılır?
  Sazan avı teknikleri & sazan için boili topu kullanımı ve haz...
 • \d/BalikTarifleri/levrek-pisirme-tarifi-20150321 Levrek tava tarifi
  Tavada levrek nasıl kızartılır, evde levrek nasıl yapılır diye...
 • kiyi-balikciligi.JPG Kıyıdan olta ile balık avlamak
  Kıyıdan balık avı nasıl yapılır, kıyı avı için hangi balık ma...
 • yayin-baligi-yemi-20140814 Yayın balığı yemi nasıl yapılır ?
  Solucan, tavuk ciğeri ve pamuk ile yapılan çok ilginç yayın ye...
 • levrek-nasil-yakalanir.jpg Levrek avı nasıl yapılır?
  Levrek hangi havada / hangi rapala ile nasıl yakalanır...