Kıyıdan olta ile balık avlamak

Kıyıdan balık avlamak  balık sevdalısı her avcının denediği, avcıya huzur  veren bir avcılıktır.Peki kıyıdan en iyi şekilde nasıl balık yakalarız, en iyi performansı hangi yöntemler ile hangi saatlerde  alabiliriz.Kim nederse desin bu bölgeden bölgeye mevsimden mevsime göre değişen bir özeliktir.Uzun yıllar kıyı balıkçılığı yapmış biri olarak yöntemlerin birbirine çok yakın meralarda bile farklılık gösterebildiğine şahit oldum.

Avlanmak için yeni bir bölgeye  gidiyorsak yapılması gereken ilk adım bölgedeki balıkçılardan ön bilgi almaktır.Deneme yanılma yöntemi ile zaman kaybetmek istemiyorsanız  ön bilgi toplamanın size çok faydası olacaktır.Balığa  gitmeden önce avlanacağınız bölgeye gidip burdaki yerel balıkçılardan  hangi saatlerde hangi yem ile avlanabileceğiniz hakkında detayları alabilirseniz ve şansınızda sizinle birlikte ise avınız çok zevk verici ve bir okadar da bereketli geçecektir.

Ayrıntılara geçecek olursak avlanmaya gitiğiniz bölge çok fazla kayalık değil  ve kurşunla takımla dip avcılığı yapmaya uygun ise, 15 ile 50 gr arasında değişen atacağınız mesafeye uygun bir kurşun seçimi ile başlayabliriz.Genel olarak 25 gr lık bir kurşun çoğu zaman işinizi görecektir.kıyıdan avlanmak için ise 10 veya 11 numara iğne  kullanarak 2 kollu bir beden hazırlayabilirz.Kol uzunlukları 20 cm civarı oltay hakim olabimeniz ve oltanın karışmaması için un uygun uzunluk olacaktır.Misina kalınlığı 0.25 veya oltam sağlam olsun yosuna vb şeylere takılınca hemen kopmasın istiyorsanız 0.30  olarak ta kullanabilrsiniz.
Kollarımızdan ilkini kurşun hizasına dipte kalacak şekilde bağlamalıyız.Unutmayın ki balıklar  ilk önce dipteki yemialırlar.İlk kolu bağladıktan sonra diğer kolumuzu yaklaşık 40cm (iki kol boyu)  yukarı bağlamalıyız.Oltamızın karışmaması ve balığın verimli olduğu anlarda bizi uğraştırmaması için iki kol arası mesafeyi iyi ayarlamalıyız.Suyun içinde iki kol birbirine temas etmemeli ki karışıp bizi çileden kırarmasın.Üstteki kolumuzdan yukarıya doğru yaklaşık 25 30 cm uzaklığada uygun boyutlarda bir fırdöndü bağlayarak takımımızı hazır duruma getiriyoruz.

Takımımız hazır olduktan sonra gelelim yem seçimine.Eğer hedefimizde çipura, mırmır, mercan, karagöz, izmarit  veya benzer cinsler  var ise, avlacağımız bölgelere göre genede değişebilecek olan yem seçimi için en iyi seçenekler  karides,boru kurdu, kalamar,  güzelce dağranıp tuzlanmış sardalya, aynı şekilde en az bir gün önceden hazırlanıp tuzlanmış tavuk göğsü ile iyi sonuşlar alabilirsiniz. Benim tercihim  ver herzaman en iyi sonuçları veren yemler  karides ve tavuk göğsü olacaktır.Öncden tuzlamak şartı ile tabiyki.En az 1 gün önceden hazırlayıp tuzlamazsanız balığın oltaya ilk vurması ile yeminiz düşecek sizde  her  seferinde oltayı boş çekip balıkları beslemiş olacaksınız. 
Oltamızı ve yemimizi hazırladıktan sonra balık avlamak için en uygun saatlerde yani sabah erken gündoğumu ile yada akşam gün batımına yakın saatlerde oltamızı alıp şansımızı denemek kalıyor geriye. 
Kıyı balıkçılığı için olta takımı
Kıyıdan balık avlamak için olta takımı nasıl bağlanmalı ve kaç numara iğne kullanılmalı ve olta bağlama inceliklerini merak  edenler için baştan sonra olta takımı hazırlanışı. Fırdöndü nedir nasıl bağlanır, kıyıdan kaç gramlık kurşun kullanılmalı, iğne kaç numara olmalı ve misina kalınlığı nasıl olmalı. Kısacası kıyıdan balık yakalamak için ideal bir oltanın tarifi.
Videoyu izleyerek ideal şekilde takım hazırlayıp balık yalama ihtimalinizi arttırabilirsiniz.


kıyıdan balık avı kıyıdan balık tutma kıyı avı için misina kıyıdan balık avı teknikleri kıyıdan avı için iğne seçimi kıyıdan balık avı için yem kıyıdan balık avı için gerekli malzemeler

kiyi-balikciligi.JPG
Sosyal Medyada Paylaş!!!
Hata Bildirimi Yap:

Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar

Ziyaretçi Oy Ortalaması

5,00 / 5

Oy Dağılımı

5
100% Complete (danger)
1
4
0% Complete (danger)
0
3
0% Complete (danger)
0
2
0% Complete (danger)
0
1
0% Complete (danger)
0

25.05.2019 20:56:57
----
. Emeğinize sağlık faydalı bilgi paylaşımı olmuşEn Çok Tıklananlar

 • denizlerde_hava-durumu.PNG Denizlerimizde 3 günlük güncel rüzgar durumu
  Balıkçılar ve denize açılmak için plan yapanlar için denizleri...
 • tavuk-eti-ile-balik-avi-20140802.jpg Tavuk eti ile balık avı
  Tavuk eti ile balık avlanır mı diye düşünüyorsanız işte cevabı...
 • \d/BalikTarifleri/palamut-tava-tarifi-20141015.JPG Palamut Tava Tarifi
  Palamut tava nasıl yapılır, lezzete lezzet nasıl katılır!...     
 • sazanavi-20140208.jpg Sazan avı nasıl yapılır?
  Sazan avı teknikleri & sazan için boili topu kullanımı ve haz...
 • \d/BalikTarifleri/levrek-pisirme-tarifi-20150321 Levrek tava tarifi
  Tavada levrek nasıl kızartılır, evde levrek nasıl yapılır diye...
 • kiyi-balikciligi.JPG Kıyıdan olta ile balık avlamak
  Kıyıdan balık avı nasıl yapılır, kıyı avı için hangi balık ma...
 • yayin-baligi-yemi-20140814 Yayın balığı yemi nasıl yapılır ?
  Solucan, tavuk ciğeri ve pamuk ile yapılan çok ilginç yayın ye...
 • levrek-nasil-yakalanir.jpg Levrek avı nasıl yapılır?
  Levrek hangi havada / hangi rapala ile nasıl yakalanır...