Levrek tava tarifiLevrek nasıl pişirilir, evde lezzetli bir levrek nasıl yapılır diye tarif arayanlar için lezzetine doyamıyacağınız levrek tava tarifi.

Balık yemek istiyorsunuz ve dışarda yüksek fiyatlar ödemekte zorunuza gidiyorsa işte çözümü. Evde kolay ve pratik şekilde güzel bir balık sofrası hazırlayabilirsiniz kendinize. Yağlı bir balık olan levreği tavada, fırında ve ızgarada güzel bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Evde yapımı en kolay yöntem olduğunu düşündüğüm  ve  kısa sürede hazırlayabileceğiniz tavada levrek tarifini paylaşacam sizlerle. Başlamadan belirtmek isterim ki balığın içinin iyi pişmediğinden şikayetniz varsa ve iyi pişmemiş balıktan hoşlanmıyorsanız bu tarif ile balıkların her iki tarafınıda nar gibi kızartıp afiyetle yiğebilirsiniz.
Gelelim lezzetine doyamayacağınız bu levreklerin hazırlanışını anlatmaya.

İlk olarak balıkları iyice temizleyip, bol su ile yıkıyoruz balığın kanı ve suyunun süzülmesi için bir süzgeç içinde 30 dk kadar bekletiyoruz. Kan ve suyunu iyice bırakan balığın  filetosunu çıkarmaya başlıyoruz.

Balık filetosu nasıl çıkarılır?
Peki bu işlemi nasıl yapacam deseniz;  balığı kesme tahtasının üzerine alın bir elinizle balığa kaymasın diye üstten bastırın ve keskin ve ince bir bıçak ile balığın kuykuk kısmından kafasına doğru ikiye ayıracak şekilde kesmeye başlayın. Bıçağı balığın kuykuk kısmından anabeden kemiğine oturacak şekilde yerleştirin ve kemiği takip ederek kafaya kadar düzgün bir şekilde kesmeye devam edin. Kuyruktan beden kemiğini yakalayarak düzgün bir şekilde kestiğinizde balık iki eşit parçaya ayrılacaktır.Balık nasıl baharatlanır?
Sıra geldi baharlara. Kimyon .nane, pul biber, kekik , tuz kullanarak balığın her iki tarafınıda güzelce baharatlıyoruz.İsteğre bağlı olarak sarımsak ve çeşitki baharaklarda kullanabilirsiniz. Balıkları iyice baharatladıktan sonra balığa altınsarısı rengini verecek mısır ununda sıra. Bir tabağa balıklarınızın boyutuna göre göz kararı mısır unu alın ve balıkları tabağa koyup her iki tarafıda tamamen unla kapanacak şekilde unu balıklara yederin. Mısır unu balığa güzel bir görüntü ve müthiş bir lezzette katacaktır.Balık Nasıl Kızartılır?
Son olarak geldik kızartmaya. Ünceden kızgın hale getirdiğimiz tavamıza balıkları güzelce yerleştiriyoruz ve bırakıyoruz kızarmaya. Tam kızarmamış balık eti çok yumuşak olur ve hemen dağılır. Bunu için kızartma anında balıkları sık sık çevirmeye çalışmayın. Mümkünse bir maşa kullanın ve başığın alt tarafı iyice pişmeden çevirmeyin. Balığı çevirdikten sonra dikkatli olun ki iyice ısınmız olan tava unlu olan çiğ tarafı aniden yakıp siyah bir gürüntü oluşturmasın.
Her iki tarafıda iyice kızaran balığı tabaklara alır servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
levrek nasıl yapılır, levrek nasıl pişirilir, tavada levrek, levrek nasıl pişirilir, levrek

\d/BalikTarifleri/levrek-pisirme-tarifi-20150321
Sosyal Medyada Paylaş!!!
Hata Bildirimi Yap:

Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar

Ziyaretçi Oy Ortalaması

0,00 / 5

Oy Dağılımı

5
0% Complete (danger)
0
4
0% Complete (danger)
0
3
0% Complete (danger)
0
2
0% Complete (danger)
0
1
0% Complete (danger)
0

23.03.2015 17:42:32
----
Levrek üzerine balik tanimam. Bol baharat ve sarimsakla aromalandirip müthis bir lezzet olusturabilirsiniz.En Çok Tıklananlar

 • denizlerde_hava-durumu.PNG Denizlerimizde 3 günlük güncel rüzgar durumu
  Balıkçılar ve denize açılmak için plan yapanlar için denizleri...
 • tavuk-eti-ile-balik-avi-20140802.jpg Tavuk eti ile balık avı
  Tavuk eti ile balık avlanır mı diye düşünüyorsanız işte cevabı...
 • \d/BalikTarifleri/palamut-tava-tarifi-20141015.JPG Palamut Tava Tarifi
  Palamut tava nasıl yapılır, lezzete lezzet nasıl katılır!...     
 • sazanavi-20140208.jpg Sazan avı nasıl yapılır?
  Sazan avı teknikleri & sazan için boili topu kullanımı ve haz...
 • \d/BalikTarifleri/levrek-pisirme-tarifi-20150321 Levrek tava tarifi
  Tavada levrek nasıl kızartılır, evde levrek nasıl yapılır diye...
 • kiyi-balikciligi.JPG Kıyıdan olta ile balık avlamak
  Kıyıdan balık avı nasıl yapılır, kıyı avı için hangi balık ma...
 • yayin-baligi-yemi-20140814 Yayın balığı yemi nasıl yapılır ?
  Solucan, tavuk ciğeri ve pamuk ile yapılan çok ilginç yayın ye...
 • levrek-nasil-yakalanir.jpg Levrek avı nasıl yapılır?
  Levrek hangi havada / hangi rapala ile nasıl yakalanır...