Döküm Tavada Balık Nasıl Yapılır?


Döküm Tavada Balık Nasıl Yapılır? Evde ızgara tadında balık pişirmek isteyenler için en pratik yöntem.
Evde balık pişirmek isteyenler için lezzetli ve sağlıklı yöntemlerden biri de  balığı ızgarada pişirmektir. Yaz ayarlarında imkanları olanlar balkonda, terasta mangal kullanarak balık pişirebiliyorlar ama kış ayları geldiğinde işler değişiyor. Ev içinde lezzetli ızgara tadını almak için çok fazka bir seçenek kalmıyor. Bu durumda döküm ızgara tavalar imdada yetişiyor. (Demir olanlar granit olanlara göre çok daha iyi pişim yapıyorlar. Yeni tava almayı düşünler demir döküm alın derim) 
Perki döküm tavada balık nasıl pişirilir derseniz aslında iş çok kolay. Bilindiği gibi ızagarada yağlı balıklar daha lezzetli olur. Yağsız balıklar yapıldığında çok kuru oluyor küçük bir hatırlatma. İmkan varsa levrek,çipura,lüfer gibi balıkları deneyin derim.
Kısaca anlatacak olursak;
İlk olarak balıkları iyice temizleyip suyunu süzmesi için 15 dk bekliyoruz yada kağıt havluyla suyu alıyoruz. (kağıt havluyla almak daha iyi oluyor balığın üstünde kalan kanı falan iyice emiyor peçete)
Balık kuruduktan sonra içini ve dışını iyiece tuzluyoruz. Balığın içide iyice pişsin diyorsanız benim gibi filetosunu çıkarabilir iki tarafınıda nar gibi kızartabilirisniz.
İsteğe bağlı olarak birkaç kaşık, zeytinyağı, limon, karabiber ve ezilmiş sarımsakla sos hazırlayabilir balığa bu sosu iyice yedirip 30 dk kadar bekletebilirsiniz. Balıkta faklı bir tat vercektir bu sos. (Ben balıkta sos ve baharat çok sevmediğim için tuz ve zeytinyağı kullandım sadece. Balığın tadını sevenlerdenim)
Balıkları dilediğiniz gibi sosladıktan sonra döküm tavayı ocakta 10 dk ısıtıyoruz. Döküm olduğu için 10 dk tavanın pişirme sıcaklığına gelebilmesi için gerekli olan bir süre erken koyarsanız balık suyunu bırakır ve kurulaşır. Tava iyice ısındıktan sonra balıkları yerleştirip orta ateşte 10 dk kadar bekliyoruz. Bir maşa yardımı ile hafifçe kadırmaya çalışın. Balık yapışmadan kaldıyorsa pişmiş demektir ve ters çevirip diğer tarafını pişirin. Eğer yapışıyor balıkkalkmıyorsa acele etmeyin ve  biraz daha bekleyin. Balık dağılmasın diye sadece bir defa çevrilir köfte yapar gibi sık sık çevirmeyin yoksa balık dağılacaktır. (Tavaya balık yapışıyor diyorsanız büyük ihtimal erken çeviriyorsunuzdur. Tavayı zeytinyağı ile hafif yağlayabilir yapışmayı önleyebilirsiniz.)
Balığın diğer tarafınıda 10 dk kadar pişirip kontrol edin iyice kızardığında tavadan alıp servis edebilirisiniz.

Balık Kokusu Nasıl Çıkar?
Evde balığı kazartınca her halükarda balık kokusu eve sinecektir. Ama bazı basit yöntemler ile balık kokusunu azaltabilirisiniz.
Küçük bir tencereye yarım litre suda mandalina ve limon kabuklarını atarak balık pişerken aynı anda kaynatırsanız balığın kokusunu azaktacaktır. Diğer yöntemler buradan öğrenebilirisiniz

Döküm Tavadan Balık Kokusu Nasıl Çıkar?
Balığı yaptınız afiyetle yediniz fakat iyice yıkamanıza rağmen döküm tavada balık kokusu bir türlü çıkmayacaktır. Yaptığınız her yemekte balık kokusu kendini göstecektir. Bunuda kolay şekilde çözcebilirisiniz. Tavaya mısır ununu hertarafını kaplayacak ince bir katman şeklinde dökün. Ocakta ısıtın ve mısır unu yanmaya yakınken ocaktan alın ve temizleyip kontrol edin. Büyük bir fark olduğunu göreceksiniz.
 

döküm tavada levrek döküm tavada çinekop döküm tavada çipura döküm tavada somon lava tavada alabalık ızgara tavada alabalık döküm tavaya balık yapışmaması için döküm tavada balık tarifi döküm tavadan balık kokusu nasıl çıkar

\d/BalikTarifleri/dokum-tavada-balik-20181001.jpg
Sosyal Medyada Paylaş!!!
Hata Bildirimi Yap:

Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar

Ziyaretçi Oy Ortalaması

5,00 / 5

Oy Dağılımı

5
100% Complete (danger)
2
4
0% Complete (danger)
0
3
0% Complete (danger)
0
2
0% Complete (danger)
0
1
0% Complete (danger)
0

17.04.2020 18:47:41
----
Denedim gerçekten pratik bir yöntem ve sonuç gayet başarılı. Evde ızgara tadında balık yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum. Hem ev fazla kokmuyor hemde kısa sürede balık pişiyor.

15.05.2022 20:42:34
----
Evde yaptım çok lezzetli oldu ben harlı ateşte her yüzünü 5'er dakika pişirdimEn Çok Tıklananlar

 • denizlerde_hava-durumu.PNG Denizlerimizde 3 günlük güncel rüzgar durumu
  Balıkçılar ve denize açılmak için plan yapanlar için denizleri...
 • tavuk-eti-ile-balik-avi-20140802.jpg Tavuk eti ile balık avı
  Tavuk eti ile balık avlanır mı diye düşünüyorsanız işte cevabı...
 • \d/BalikTarifleri/palamut-tava-tarifi-20141015.JPG Palamut Tava Tarifi
  Palamut tava nasıl yapılır, lezzete lezzet nasıl katılır!...     
 • sazanavi-20140208.jpg Sazan avı nasıl yapılır?
  Sazan avı teknikleri & sazan için boili topu kullanımı ve haz...
 • \d/BalikTarifleri/levrek-pisirme-tarifi-20150321 Levrek tava tarifi
  Tavada levrek nasıl kızartılır, evde levrek nasıl yapılır diye...
 • kiyi-balikciligi.JPG Kıyıdan olta ile balık avlamak
  Kıyıdan balık avı nasıl yapılır, kıyı avı için hangi balık ma...
 • yayin-baligi-yemi-20140814 Yayın balığı yemi nasıl yapılır ?
  Solucan, tavuk ciğeri ve pamuk ile yapılan çok ilginç yayın ye...
 • levrek-nasil-yakalanir.jpg Levrek avı nasıl yapılır?
  Levrek hangi havada / hangi rapala ile nasıl yakalanır...