Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Yanık Nasıl Geçer?


Güneş yanığı nasıl tedavi edilir, güneş yanığına ne iyi gelir ve evde kendiniz neler yapabilirsiniz ?
Güneş yanıkları yaz sezonun gelmesi ile birlikte tatilciler için tatilin acıya dönmesine neden olabilen bir durumdur. Güneşin altında tedbir alınmadan geçen ilk gün sonunda birde kişi açık ten rengine sahipse o gece ve sonraki bir kaç gün kızarıklık ve acıyıyla uğraşır ve tatilin tadını çıkaramaz. Yapılması gereken ilk şey aşırı sıcaklarda güneşten korunmak ve vücudunuza uygun güneş kremi kullanıp o şekilde dışarıya çıkmaktır aslında.
Güneş altında önlem almadan güneşlenip, denize girdiğinizde büyük ihtimal güneş gören bölgeleriniz kızaracak, su toplayacak ve aşırı şekilde ağrı yapacaktır. Bunlarla uğraşmamak için tedbir almak her zaman daha iyi dir.

Peki olduda güneşte yandınız ve acıdan kıvranıyorsunuz neler yapabilirsiniz?
Aslında sağlık konusunda atılması gereken ilk adım işin uzmanı bir doktora görünüp doktorun tavsiye edeceği yöntemleri uygulamaktır. Ama bunun yanında güneş yanıklarına sizlerinde evde uygulayabileceği basit, doğal ve etkili yöntemler vardır.

1)Soğuk Su Uygulamak
Acıyı azatmak için evde yapabileceğiniz en basit yöntem soğuk su tedavisidir. Yumuşak teninizi tahriş etmeyecek bir bezi soğuk su ile ıslatın ve acı veren bölgeye ıslak bez ile hafif baskı uygulayıp orada bırakın. Bezdeki soğukluk azaldıkça bezi yeniden ıslatıp işleme devam edin. Soğuk ve nem yanan bölgedeki acıyı azaltacaktır.

2)Soğuk Çay Tedavisi
Bildiğiniz siyah çayı alıp bekletin, çay soğuduktan sonra bir pamuk yada yumuşak bir bez parçası ile yanan bölgeyi nemlendirecek şekilde çayı krem sürer gibi vücüda yedirin. Su kaybeden deriniz rahatlayacak ve nemlenerek acının azalmasına yardımcı olacaktır.

3)Salatalık Tedavisi
Salatalık cildi nemlendiren ve cild üzerinde rahatlmaya yardımcı olabilen bir sebzedir. Salatalığı dolapta iyice soğutun ardından ince ince dilimleyip yanık bölgeye yerleştirin ve bekleyin. Salatalığın rahtlatıcı ve acıyı azaltıcı etkisini kısa sürede göreceksiniz

4)Bol Su İçmek
Su içmek uzmanlar trafından da tavsiye edilen bir durumdur. Aşırı sıcakta su kaybeden vücüdunuzun su ihtiyacını karşılamak çok öenmlidir. Bu süreçte bol bol su tüketmek derinizi yenilemede ve deri üzerindeki gerginliği azltmada yardımsı olacaktır.

5)Süt ve Yoğurt Tedavisi
Süt ve yoğurt özellike halkımızın sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Özellike günübirlikçil ailelerin erkekleri akşam ev içinde vücütları yoğurt kaplı gezerler. Aslında yanan bölgeye yoğurt ve süt uygulamak gerçektende işe yarayan bir yöntemdir. Yoğurt  vücüda serinlik verir, nemlendirir ve acıyı büyük ölçüde azaltır.

yüzdeki güneş yanığına ne iyi gelir yüzdeki güneş yanığı nasıl geçer güneş yanığına ne iyi gelir bitkisel güneş yanığına krem güneş yanığı nasıl geçer forum güneş yanığı nasıl geçer güneş yanığı nasıl beyazlatılır güneş yanığı kremi güneş yanığı acısına ne iyi gelir güneş yanığı acısı nasıl geçer güneş kızarıklığına ne iyi gelir evde gunes yanigi kirmiziligi nasil gecer bebeklerde güneş yanığı nasıl geçer

gunes-yanigi-nasil-gecer.jpg
Sosyal Medyada Paylaş!!!
Hata Bildirimi Yap:

Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar

Ziyaretçi Oy Ortalaması

NaN / 5

Oy Dağılımı

5
NaN% Complete (danger)
0
4
NaN% Complete (danger)
0
3
NaN% Complete (danger)
0
2
NaN% Complete (danger)
0
1
NaN% Complete (danger)
0En Çok Tıklananlar

 • denizlerde_hava-durumu.PNG Denizlerimizde 3 günlük güncel rüzgar durumu
  Balıkçılar ve denize açılmak için plan yapanlar için denizleri...
 • tavuk-eti-ile-balik-avi-20140802.jpg Tavuk eti ile balık avı
  Tavuk eti ile balık avlanır mı diye düşünüyorsanız işte cevabı...
 • \d/BalikTarifleri/palamut-tava-tarifi-20141015.JPG Palamut Tava Tarifi
  Palamut tava nasıl yapılır, lezzete lezzet nasıl katılır!...     
 • sazanavi-20140208.jpg Sazan avı nasıl yapılır?
  Sazan avı teknikleri & sazan için boili topu kullanımı ve haz...
 • \d/BalikTarifleri/levrek-pisirme-tarifi-20150321 Levrek tava tarifi
  Tavada levrek nasıl kızartılır, evde levrek nasıl yapılır diye...
 • kiyi-balikciligi.JPG Kıyıdan olta ile balık avlamak
  Kıyıdan balık avı nasıl yapılır, kıyı avı için hangi balık ma...
 • yayin-baligi-yemi-20140814 Yayın balığı yemi nasıl yapılır ?
  Solucan, tavuk ciğeri ve pamuk ile yapılan çok ilginç yayın ye...
 • levrek-nasil-yakalanir.jpg Levrek avı nasıl yapılır?
  Levrek hangi havada / hangi rapala ile nasıl yakalanır...